Ha azt mondja valaki, hungarocell, vagy kőzetgyapot, akkor legtöbben tudjuk, mire kell gondolni. Vagy már mi is használtuk, vagy láttuk, amikor szigetelnek velük. De amikor először hallottam, hogy fagyapot, akkor nem voltam egészen biztos abban, mire is gondoljak.
Pedig a neve nem beugratós. Ez is egy hőszigetelő anyag. Emellett jó hangszigetelő értékei is vannak.
Története
A fagyapot vékony fa szálakból cement, vagy magnezit kötőanyaggal összeállított préselt tábla. A tábla mérete általában 50 cm x 200 cm. Vastagsága változó.
A 19. században Amerikában nagy mennyiségben jelentek meg a finom forgácsból készült termékek. Akkoriban terjedt el a finomszecskázó gépek használata. A fa jó nedvszívó képességének köszönhetően gyártottak a forgácsból pelenkát, törölközőt.
Hőszigetelő képességét a 20. században kezdték el kihasználni. Fagyapot hőszigetelő gyártása a kezdeti gyermekbetegségek kiküszöbölése után az 1930-as években már széles körben elterjedt.
Jellemzően két típus volt forgalomban, a Heraklith és a Magor. Utóbbinak gyengébb volt a hőszigetelési képessége.

Fotó forrása: anzdoc.com
Hogyan készül?
A fagyapot alapanyaga fa, cement, víz, sóoldat, adalékanyag.
Az arányok általánosságban cement : fa : víz - 4:4:1. De függ a fától, és az adalékanyagtól is.
A fát palló méretűre vágják, majd legyalulják, ennek eredménye képpen 0,2/0,8 mm x 3,5 mm x 60/100 mm szálak keletkeznek. Ezeket a szálakat a gombásodás elkerülése érdekében 12% -os nedvességtartalomig szárítják, majd adalékanyaggal dúsított sóoldatba áztatják. Az adalékanyag lehet nátrium-szilikát, magnézium-klorid vagy kalcium-formiát.
Az áztatott szálak ezután egy keverőbe kerülnek, ahol hozzáadják a cementet, vagy magnezitet. Ha a tábla színe szürke, akkor cement a kötőanyaga, ha fehér, akkor pedig magnezit.
Ezután a keveréket 3 részre osztják, és rétegesen öntik ki. 4 mPa nyomáson 8 órán át préselik, majd 20°C-on, 65% relatív páratartalom mellett 28 napig pihentetik. Végül pedig méretre vágják.
A lapok hővezetési ellenállása kétszer rosszabb, mint az eps 80-as lapoké. Ezért szendvicspanel készítésére alkalmasabb, mint önálló hőszigetelő anyagként. Más előnyös tulajdonságai miatt viszont érdemes ötvözni a polisztirol kiváló hőszigetelő tulajdonságával.
Cikk forrása: https://kreativlakas.com