Vályogtégla
A vályog szemcsés, törmelékes üledék, melynek összetétele általánosan 40% agyag, 40% iszap, 20% homok.
A vályogtéglának két fontos alkotóeleme a vályog maga. Ám ezt kiválthatja a homok és agyag megfelelő keveréke is. A másik összetevője forgács, szalma vagy más lassan bomló rostos növényi adalék.
A 19. században növényi összetevő gyanánt gyakran felhasználták a háznál tartott haszonállatok trágyáját is.
Vályogház
Magyarországon a lakóépületek közel harmada még ma is vályogház. A jellegzetes, fehérre mázolt falak és a klasszikusan fagerendákon nyugvó széles nádtetők jellemezték, manapság nádtetővel inkább csak skanzenekben látjuk ilyennek. A homlokzaton jelentősen túlnyúló nádtetőknek nem esztétikai szerepe volt, sokkal inkább a falakat óvták az esőtől.
Ezeknek a régi épületeknek legnagyobb előnyük, hogy természetes alapanyaguk révén, a falak jól szellőznek és kitűnő hőszigetelő képességgel rendelkeznek. Télen a meleget bent tartják, nyáron pedig kint. Ezen kívül a vályog szinte magába szívja, megköti a port, így a falak tisztább, élhetőbb mikroklímát biztosítanak.
Vízszigetelésük
A vályogházak felújítása nem egyszerű folyamat, a téglaépületeknél bevált módszerek sok esetben nem alkalmazhatóak. A falak vízszigetelését pl. sem sajtolással, sem injektálással nem lehet megoldani.
A falfelületre sem kerülhet víz- vagy légzáró rendszer, ezek ugyanis megakadályozzák a vályogfal szellőzését és megjelenhet a penész. Ugyanezért gipszkarton sem alkalmazható esztétikai céllal sem.
A legelső és egyben legbölcsebb lépés tehát, hogy megbízható szakemberekre bízzuk a szigetelés feladatát.
Felújítás
Egy régi parasztház felújítása, a vályogfal javítása nem csupán magára az épületre koncentrálódik. Meg kell szüntetni a nedvesedés lehetőségét a vályogház környékén is.
Alapvetően szükséges a falak megóvása a mindenféle mindenkori víztől. Csapadék, talajvíz, talajnedvesség.
A tető karbantartása egy sarkalatos pont. Aztán az eresz hibátlan állapota, a kivezetés megfelelő távolsága a faltól. A burkoláskor kialakított ejtés is fontos, ami egyenesen a falakhoz vezeti a vizet
A talajvizek ellen az alapozással egy síkban szakszerűen lefektetett szivárgócsövek vagy szívókutak telepítésével tehetünk. Tehát a vályogház javítása sokrétű feladat.
Hogyha annak idején nem látták el lábazati szigeteléssel a házat, akkor arról is gondoskodnunk kell, mert nem csak a lakásban keletkező pára veszélyes a falakra, hanem az alulról felszívódó nedvesség is. Ezt például fémlemezek beütésével, vagy a bitumenes lemezek beépítésével végzik.
Nyílászárók nem műanyagból, fából.
A műanyag ablakok azon kívül, hogy külalakjukban, stílusukban durván elütnek a házaktól, még igen komoly szerkezeti károsodást is okozhatnak. Ennek oka az, hogy az új ablakok párával, légmozgással szembeni viselkedése jelentősen eltér a régen beépített, régi elvek szerint összeállított ablakokétól.
Elsősorban pallótokos ablakokat (és ajtókat) használtak, amit kívülről a szél is befelé nyomott, így jobban illeszkedett. Dupla ablaktáblás volt, 10-20 cm körüli réssel, ami valamelyest a szigetelést biztosította.
Szokás még a vályogházak eredeti hajópadlóját vagy döngölt földpadlót betonra cserélni. Ez sajnos szintén penészedéshez vezet. Ezt megelőzhetjük, ha az aljzatot 30-50 cm mélyen kiássuk és nagy szemű rostált kaviccsal töltik fel. A nedvességnek így marad helye, nem fog felszivárogni a falba, ha a kavicsrétegből csöveken keresztül kivezetjük a házon kívülre.
Fal javítása, vakolat
Géppel és kézzel is felhordható az úgynevezett könnyített alapvakolat, aminek szerkezete, súlya és állaga hasonlít a vályoghoz. Ezzel érdemes kitölteni a legalább 3 centiméter mély repedéseket, nem odavaló réseket a vályogház vakolása során.
A jobb eredmény érdekében, érdemes vakolaterősítő üvegszövet hálót is használni, de nádszövet szintén alkalmazható. Ezt követi a szárítóvakolat vagy felújítóvakolat.
Ezek a rendszerek hosszútávon is garantálják a megfelelően nagy pórustartalmat és megakadályozzák a nedvesedés kialakulását.
Végül páraáteresztő glett és festék kerül a felületre, amelyek az egységes, kiegyenlített fedést biztosítják.
Hőszigetelés
Vályogfalak hőszigetelése, amennyiben valóban szükséges, nem történhet polisztirollal, vagy bármilyen légzáró anyaggal. A vályogfal természetesen szellőzik, és a szerkezeti adottságainak köszönhetően a hőszigetelő képessége is nagy. Ha mégis támogatnánk ezt a tulajdonságát, a legjobb választás a kőzetgyapot. Ehhez is speciálisan vályogházhoz való kiegészítőket kell választanunk. Így elkerülhetjük a nem kívánt penészedést.
Fentiek alapján beláthatjuk, hogy bár a vályogházaknak számos előnye van, komoly karbantartást és figyelmet igényel az állag megőrzése, és a javítása.