Itt a tél, a háziállatok is fáznak - Mi a megoldás?
Megoszlanak a vélemények arról, hogy a szőrös kis kedvenceinket lakásban, vagy azon kívül szállásoljuk el.
Persze aki nem családi házban, kertes házban él, annak nincs sok választása. A kutya, macska egyéb állat mindenképpen bent fog lakni. Nekik nem szól a cikk.
Aki úgy gondolja, és van lehetősége, hogy a szabadban tartsa a kedvencét, nekik írok most.
A kis (vagy nagyobb) szőrös családtag, attól, hogy gyárilag bundát hord, még ugyan úgy tud fázni, mint mi. Sőt, zord hidegben a füle, a tappancsa el tud fagyni, amit nagyon nehéz észrevenni, mert szőr borítja.
A kisállat lakhelyét is lehet, és kell téliesíteni, hőszigetelni. Lehet akár egyenesen hunagorellből építeni, és burkolni. Ehhez szedtem össze néhány tippet.
Tegyük fel, hogy adott egy már belakott kutyaház.
Sok múlik azon, milyen fajta, milyen minőségű kuckója van kiindulásnak. A leggyakrabban fából épülnek, vagy OSB lapból, maradék építőanyagból. Ezen kívül vannak, akik már nem használatos olajos hordót nevezik ki kutyaólnak. Utóbbi nem a legigényesebb, és nem is a legpraktikusabb.
Elsőként nézzük meg, hogy a helye széltől védett területen van, nyáron árnyékos-e? Esetleg meg tud állni alatta a víz, ha esik? Betonon, vagy talajon helyeztük-e el?
A beton hidegebb, de nem sáros, ha csapadékos az idő. A talaj melegebb lehet, de könnyen felázik. A megoldás az, hogy megemeljük a házikót. Egy arra alkalmas raklap pl. megfelelő lehet. Ha a raklap deszkái közé polisztirol lemezeket rakunk, akkor alulról máris megvédtük a fagytól, hidegtől ebünket.
Folytathatjuk a falakkal, tetővel, bejárati nyílással.
Tegyük fel, hogy a belső tér megfelelő a kutya méretéhez. Nem túl nagy, nem is szűkös. Ideális állapot, mert a hungarocell szigetelést a kutyaház esetében is szerencsésebb kívül elhelyezni, mint belül.
Egyrészt azért, mert az eb megrágja, amit meg tud, és azt bizony meg tudja rágni. Nem mutatna szépen, ha egy reggel arra mennénk ki, hogy hurrá esett a hó, majd kilépve látnánk, hogy nem, csak hungarocell cafatokkal van megterítve a gondosan kialakított kertecske.
Másrészt pedig, ha jól is szigetelünk, a szerkezeti hőhidak akkor sem elkerülhetők, és a lecsapódó pára nem kívánatos, és penészedést is okozhat.
Lehetőség van un. vízálló, lábazati szigetelő lapokat feltenni, ez a legjobb. A tetőre is, de ezt még érdemes fedni aztán valamivel.
Masszív lesz, ha pl. OSB lapokkal burkoljuk be, de más anyag is megfelel, ami ellenáll a fizikai hatásoknak.
Nem maradt más hátra, mint a bejáratot fedni úgy, hogy az eb kényelmesen járjon ki-be, de ne szökjön meg a belehelt felmelegített melegebb levegő sem.
Jó megoldás lehet egy szőnyegdarab, amit függőlegesen csíkokra vágunk, és fedésben szögeljük fel a bejárat elé. Valamint fényáteresztő puha műanyag szalagfüggönyt is felszerelhetünk ugyan így.
A kutyaház immár hidegbiztos, birtokolható. A gazdi is nyugodtan alszik.
Videó szigetelt kutyaház építéséről otthon:
Fotó forrása: Pixabay
Fotó forrása: https://maxapro.hu/debrecen/kutyaol-szendvicspanelbol-4151392